Panele akustyczne

Hałas – problem XXI wieku

Wszechobecny w naszym otoczeniu hałas jest coraz większym problemem. Nie mamy tu na myśli tylko, rzecz jasna, hałasu generowanego przez ruch uliczny, pracujące maszyny, czy przelatujące samoloty. Wszędzie: w domu, w biurze nasze uszy, a idąc dalej, nasz układ nerwowy jest bombardowany przez nieustannie docierające do nas dźwięki.  Cytując klasyka: panie …, jak żyć? Jak temu zaradzić?

Pierwszym i podstawowym czynnikiem w tym zakresie jest właściwe projektowanie budynków: domów, fabryk, biur. Budowanie w taki sposób i z takich materiałów aby maksymalnie redukować hałas. To jasne, ale co w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze starymi budynkami, pomieszczeniami? Tu też nie stoimy na straconej pozycji.

Panele akustyczne

Najprostszym, ale również często najskuteczniejszym, rozwiązaniem są panele akustyczne. Takie panele mają wygłuszające właściwości, dzięki czemu ich zastosowanie pozwala na redukcję hałasu. Czy każdy panel akustyczny ma takie same właściwości wyciszające? Na rynku mamy bardzo wiele różnych paneli akustycznych, czym kierować się przy wyborze?

Panele akustyczne – które są najlepsze?

Stojąc przed wyborem odpowiedniego dla nas produktu bierzemy pod uwagę wiele czynników. W przypadku paneli dźwiękochłonnych będą to między innymi: ich wygląd (kształt, kolory), materiał, z którego są wykonane, ich waga, możliwość ich zamontowania w określonym miejscu, na określonym podłożu, ich cena, dostępność i wiele innych. Nie wymieniony został jeden, kluczowy, a wręcz najważniejszy parametr, tj. współczynnik pochłaniania dźwięku. 

Współczynnik pochłaniania dźwięku, czyli czy wszystkie panele są sobie równe?

Czym jest współczynnik pochłaniania dźwięku? Jest to parametr służący do opisu właściwości dźwiękochłonnych określonych materiałów. Jest miarą skuteczności danego materiału (w naszym przypadku konkretnych paneli wygłuszających) w pochłanianiu dźwięku. Aby nie wchodzić w zawiłości fizyczne posługujemy się poszczególnymi klasami. Panele akustyczne o najwyższym wskaźniku (tj, takie, które najlepiej pochłaniają dźwięk) oznaczamy klasą A. Kolejne, cechujące się słabszymi parametrami panele oznaczamy kolejno literami B, C, D… Tak więc wybierając odpowiedni panel pamiętajmy o tym, by wybierać te, o jak najlepszych parametrach pochłaniania dźwięku.

Panele akustyczne ścienne

Podstawową powierzchnią którą możemy wykorzystać akustycznie są ściany. Na ścianach możemy zastosować różne rodzaje paneli. Mogą to być klejone bezpośrednio do ściany panele Magic Walls z możliwością wykonania na nich indywidualnego nadruku. Takie rozwiązanie nada wnętrzu indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru. Inne panele wygłuszające to takie, które np. panele akustyczne Fluffo czy też panele Selva.

Panele akustyczne na sufit

Sufit często jest niedostrzeganym, a czasami wręcz niedocenianym miejscem, przestrzenią akustyczną. Bardzo często jest to powierzchnia niesprzyjająca właściwej akustyce. Czy panele wygłuszające możemy zamontować na suficie? Oczywiście! Co prawda nie każdy panel da się zamontować na suficie, ale jak najbardziej mamy odpowiednie rozwiązania. Mogą to być na przykład panele Selva. Również panele Magic Wall są przystosowane do montowania na suficie. Dzięki swojej niewielkiej wadze oraz obustronnemu pochłanianiu dźwięku idealne do zamontowania na linkach są panele akustyczne Zen. Obustronne pochłanianie dźwięku paneli Zen pozwala w tym przypadku na uzyskanie podwójnie satysfakcjonującego efektu.

Dekoracyjne panele wygłuszające

Czy panele akustyczne mogą pełnić funkcje dekoracyjne? Jak najbardziej tak. Warta ponownego podkreślenia jest możliwość indywidualnego customizowania każdego spośród paneli Magic Wall. Również wśród paneli Zen mamy dostępny zestaw paneli o różnych kształtach (Tangram). Ich dobór i wielkość zostały dobrane w taki sposób, że możemy uzyskać zaskakujące efekty.

Panele akustyczne – jak to działa?

No dobrze, dociekliwi postawią pytanie: co sprawia, że panele pochłaniają dźwięk? Nie wchodząc zbyt głęboko w kwestie praw fizycznych i upraszczając sprawę możemy określić, że dźwięk jest falą niosąca w sobie pewną energię. Istota sprawy polega na tym, by dźwięk nie odbił się od przeszkody i przechodząc przez nią wytracił swoją pierwotną energię. Owo ciało fizyczne tworzące przeszkodę (w naszym przypadku panele akustyczne) absorbuje energię fali dźwiękowej. To dlatego właśnie nie każdy panel będzie cechował się dobrymi parametrami pochłaniania dźwięku.

Wybierajmy mądrze rozwiązania, tak by ich zastosowanie dało zamierzony i pożądany efekt

Sprawdź naszą ofertę rozwiązań akustycznych: akustyka w biurze

Potrzebujesz mebli biurowych, metalowych, mebli do gabinetu, szkoły czy salonu?

Sprostamy twoim wymaganiom i pomożemy Ci wybrać meble idealnie pasujące do twoich potrzeb!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

NASI KLIENCI